Trinkelių klojimas
Pastaraisiais metais vis daugiau kiemų ir šaligatvių Lietuvoje išklojama įvairiaspalvėmis ar vienspalvėmis trinkelėmis. Deja, ne visada klojimo darbai atliekami taip, kaip to reikalauja taisyklės: pasitaiko technologijos pažeidimų, naudojamos netinkamos medžiagos. Keliai ir šaligatviai pradeda banguoti, įgriūna, o atskiri elementai išsijudina ir subyra. Siekiant šito išvengti, klojant trinkeles reikia laikytis technologinių reikalavimų, naudoti tik tam tinkamas medžiagas ir specialią įrangą.
Kaip vyksta trinkelių klojimas?
Trinkelių klojimo procesą galima suskirstyti į kelis etapus:
Pagrindo paruošimas. Pirmiausia, būtina sutankinti žemę, kur bus klojamos trinkelės. Ypač daug dėmesio būtina skirti jos drenavimui. Jei gruntas drėgnas ir nelabai tvirtas, reiktų naudoti specialias geosintetines medžiagas, kurios jį sutvirtintų. Kita vertus, jei gruntas smėlėtas, dažnai visiškai nereikia kloti laikančiojo sluoksnio.
Atramos grįstai dangai paruošimas. Paruošus gruntą, būtina pasirūpinti dangos atrama. Skersinis atramos nuolydis turi atitikti skersinį išorinės dangos nuolydį. Atraminio sluoksnio storis būna 2–5 cm. Viršutinės ribos viršyti negalima, nes veikiant eksploatacinėms apkrovoms gali deformuotis išorinė danga. Atraminio sluoksnio formavimui tinkamiausias yra 0–2 arba 0–4 mm frakcijos smėlis, 1–3 arba 2–5 mm skalda, taip pat trupinto smėlio ir 0–5 mm skaldos mišinys. Stambių dalelyčių dydis neturi viršyti 8 mm.
Atkarpose, kur transportinė apkrova didesnė, kaip jungiamąją atraminio sluoksnio medžiagą rekomenduojama naudoti cementą arba kalkes. Vietose, kurias dengia stogai, atraminio sluoksnio medžiagos paprastai lieka sausos ir birios. Tokiu atveju trinkelės klojamos į sausą skiedinį ir atitinkamą skaldos masę, o baigus darbus visi tarpai tarp trinkelių užpildomi smulkiu smėliu.
Taisyklingas klojimas. Atlikus paruošiamuosius darbus, galima pradėti kloti trinkeles. Plyteles ar trinkeles reikia kloti tiksliai pagal aukštį, nuolydžio kampą ir įvertinus kelio kryptį, paliekant reikiamo dydžio plyšius. Atminkite, kad tai labai kruopštus darbas, nes net ir mažiausio klojimo broko pašalinti nepavyks. Lygiai tą patį galima pasakyti ir apie takelio grindimą akmenimis su tarpikliais. Tiesa, tarpiklių negalima vertinti kaip pilnaverčio užpildytų siūlių pakaitalo. Jie gali būti naudojami tik kaip pagalbinė priemonė, siekiant sukurti atitinkamo pločio siūles. Siūlių išsidėstymą ir dydį šalia šaligatvio blokų ir kitų atitveriamųjų elementų ar pastatų būtina planuoti prisilaikant moduliavimo tinklelio. Šiuo atveju reiktų nepamiršti, kad, įvertinus grindinio elementų gamybos technologiją, leidžiama dydžių paklaida yra ±3 mm.
Siekiant, kad siūlės būtų tiesios, maždaug kas 3 m nutiesiamos išilginės virvelės. Žymint didelius plotus būtina virveles ištempti dviem kryptimis ir kas 1–3 m kontroliuoti, kaip išlaikomi tiesūs kampai. Kaip grįstų paviršių įrėminimą reikia naudoti į betoną klojamus bordiūrus arba kraštų elementus, kurie dažniausiai pakankamai patikimai priima dangos kraštų apkrovas. Tokias užtvaras kloja prieš įrengiant išorinę grindinio dalį, kad būtų užkirstas kelias skersiniams nukrypimams ar akmenų sėdimui.
Atsiremiančias į pastatus grindinio atkarpas kloja taip, kad paviršiniai vandenys tekėtų ne prie pastato, o nuo jo. Priešingu atveju būtina numatyti nutekamuosius griovelius ir lietaus vandens kanalizaciją prie pastato.
Pagal DIN 18318 standartą paviršiniai nelygumai 4 metrų ilgio kontrolinėje trinkelių ar plytelių grindinio atkarpoje negali viršyti 10 mm. Tiesa, šio kriterijaus, priklausomai nuo išorinės dangos struktūros, ne visada reikia laikytis. Betoninių trinkelių aukščio skirtumą galima kompensuoti klojant jas į sąlyginai purų smėlingą atraminį sluoksnį.
Galutinis paviršiaus apdirbimas. Sutankinus trinkeles vibracine plokšte iki pastovios būklės, galima gauti lygų paviršių. Tiesa, kai naudojamos vibracinės plokštės su reguliuojama išcentrine jėga, priklausomai nuo elemento storio, reikia rinktis mažiausia galingumą. Baigtą tankinti išgrįstą paviršių reikia apibarstyti smėliu, kuris turi kurį laiką pasilikti ant šio paviršiaus, kad gerai užpildytų visas siūles.
Grindiniai, kuriais juda automobiliai, turi turėti tvirtu ir atspariu užpildu užpildytas siūles, kad postūmio jėga, kurią sukuria ratų apkrova, patikimai būtų perduodama nuo vieno elemento kitam, nes kitaip elementai pradės slinktis iš savo vietų. Ypač aktualus siūlių užpildymas yra mašinų plovimo aikštelėse ir degalinėse. Siūlių plotis neturi būti mažesnis negu 8 mm. Norint parinkti tinkamą užpildančią medžiagą, reikia įvertinti klimato ir eksploatacines sąlygas. Naudojamos bituminės ar analogiškos užpildymo medžiagos išsaugo tam tikrą grindinio paviršiaus elastingumą.
Kaip pasirinkti tinkamą įrangą trinkelių klojimui?
Siekiant trinkelėmis iškloti kokybiškus ir ilgaamžius paviršius, geriausią naudoti šiuolaikinę techniką. Vibracinės plokštės su darbine 130 kg mase ir išcentrine 18–20 kN jėga tinka tankinti grįstus iki 6 cm aukščio paviršius. 8–10 cm aukščio grįstų paviršių tankinimui naudojamos 170–200 kg vibracinės plokštės, kurių išcentrinė jėga ne mažesnė negu 20–30 kN. Dar storesniems grįstiems paviršiams tankinti reikia naudoti nuo 200 iki 600 kg masės vibracines plokštes, turinčias 30–60 kN išcentrinę jėgą. Vibracinėmis plokštėmis ne tik tankinamas gruntas, bet ir sutankinami sunkūs akmenys grįstuose grindiniuose. Vibracines plokštes lengva eksploatuoti, jei naudojamos papildomos standartinės plokštės. Nesunku naudojantis hidrauline sistema reguliuoti mašinos judėjimą pirmyn ir atgal, vibracinė plokštė turi elektrinį įjungimą ir papildomus greičio režimus.
Be to, vibracinės plokštės yra kompaktiškos, jų svorio centras yra žemai ir jos turi minimalų darbinį aukštį. Reguliavimo sistema leidžia nesunkiai mašiną pritaikyti bet kokiam grunto tipui. Papildomo greičio režimas leidžia padidinti vibracinės plokštės judėjimo greitį statybų aikštelėje iki 28 m/min. Specialus guminis apvadas, skiriantis viršutinę masyvią mašinos dalį ir vibracinę plokštę, apsaugo įrangą nuo purvo. O pačią vibraciją gerokai susilpnina nuožulnūs amortizatoriai.